Kdo rozehrál boj s dezinformacemi? Firma z Kypru, organizátoři Chytré karantény, sponzoři stran pětikoalice a prezidentské kampaně Petra Pavla
František Vrabel. Vystupuje v médiích jako odborník na nepřátelskou propagandu z Ruska. Se soukromou firmou Semantic Visions třídí informace pro státní úřady, veřejnoprávní média a Seznam zprávy. Společně určují, co se smí a naopak nesmí objevovat v médiích a na internetu. Ve hře jsou miliardy z veřejných peněz. V zájmu koho František Vrabel boj s dezinformacemi mediálně rozehrál? Kdo jsou jeho spoluhráči?
Předmět podnikání: zbraně, zdravotnictví, informace… NATO
František Vrabel pochází z Brna, kde na pedagogické fakultě vystudoval zeměpis a tělocvik. Oba jeho rodiče jsou bývalí sportovci. Oba figurují v představenstvech nebo dozorčích radách jeho firem.
V 90. letech rozjíždí František Vrabel obchody se zbraněmi a zdravotnickým materiálem.
V roce 1994 zakládá společnost Czech Trading, a.s. Obchoduje do zahraničí se střelivem a dalším vojenským materiálem. Později Vrabel rozšiřuje aktivity do Spojených států amerických, kde 15. února 2006 otevírá na Floridě společnost Czech Trading, Inc. Ta se ihned stává jediným akcionářem Czech Trading, a.s.
14. března 1996 – zakládá druhou společnost Mendel, a.s.. Jejím předmětem podnikání je poradenská činnost v oblasti organické chemie.
17. listopadu 1997 rozjíždí Vrabel obchod ve zdravotnictví. Zakládá další akciovou společnost Lemma, a.s. Nakupuje, skladuje a prodává do zdravotnických zařízení přístroje a zdravotnický materiál.
17. března 1998 mění František Vrabel jméno firmy Mendel, a.s. na I2S, a.s. a spolu s tím mění i předmět podnikání. Začíná obchodovat s daty a informačními technologiemi.
Na českém trhu však Vrabelova firma I2S, a.s. úrodnou půdu nenachází. Její existenci zachraňuje až americká armáda, se kterou v roce 2000 začíná společnost I2S, a.s. spolupracovat na vojensko-zpravodajských projektech. František Vrabel pracuje na zefektivnění amerických ozbrojených sil, propojování informačně komunikačních systémů, na ochraně informací a přenosu dat. Stává se poradcem Severoatlantické Aliance / NATO a pomáhá s jeho propagací.
„Ta naše poradenská práce pro NATO spočívala a spočívá v tom, že jsme radili, jak vytvořit systém, který by byl schopen detekovat dezinformace mířící proti NATO v tom globálním měřítku, to znamená po celém světě. A také identifikovat sentiment vůči NATO, resp. jeho členským zemím..“, říká pro Český rozhlas Vrabel v roce 2019.
V Americe se František Vrabel setkává s analýzou velkých dat a s automatizovaným počítačovým pochopením jazyka. Američané prý však chtějí pracovat jen s angličtinou, což Vrabel považuje za krátkozraké. „Rozhodovali se na základě nedostatečných informací. Chtěl jsem vytvořit systém, který by toto překonal a využil by sílu informací, které jsou i v dalších jazycích,“ popisuje Vrabel v článku pro server Ekonom.
V roce 2007 se Vrabelova firma I2S, a.s. znovu přejmenovává. Tentokrát na Newstin, a. s. a Vrabel začíná vyvíjet nástroj na „sémantickou analýzu“. Původně mělo jít o „vytvoření místa, kde by člověk našel všechny zprávy světa na jednom místě, a nemusel přeskakovat z jednoho zdroje na druhý. Současně měl systém detailně třídit a organizovat zprávy. Newstin je systémem Open Source Inteligence /OSINT/, aplikací vojenských poznatků do civilní sféry." Tak mluví v roce 2009 Franitšek Vrabel o tom, jak přešel od armádních technologií ke zpravodajství a médiím.
Detekce rizik na zakázku. Účty v daňových rájích.
„Jeden z našich speciálních produktů je, že umíme detekovat právě vznikající zprávy a události. Když se rodí nějaká událost, my to zjistíme s předstihem před tiskovými agenturami. Pokrýváme téměř všechno, co se na Zemi publikuje. Naším typickým zákazníkem jsou velké mediální společnosti“, říká Vrabel pro Lupa.cz
Vrabelova firma údajně v té době otevírá pobočku v Silicon Valley a pokouší se navázat spolupráci s technologickými giganty. Například s výrobcem čipů Intel. S Newstin, a.s. plánovali podpis smlouvy, když v tom udeřila ekonomická krize. Z podpisu sešlo, jiné investory František Vrabel nesehnal a v roce 2011 přichází Newstin a.s. na bod krachu.
Na scéně se objevuje miliardář a internetový spekulant Jan Barta. V exekuční dražbě získává letité know-how Vrabelovy firmy Newstin, a.s. za 5 milionů Kč a v lednu 2011 zakládá společnost Semantic Visions.
František Vrabel v té době ve firmě Semantic Visions žádný majetkový podíl nemá. Jediným společníkem Semantic Visions je tehdy firma Absurd Capital Limited sídlící v daňovém ráji na Kypru. Téhož roku pak do Semantic Visions vstupuje další firma, z daňového ráje Lichtenštejnska - Stone Mile Trust. A také Bartův obchodní partner Dušan Šenkypl, (budoucí spoluorganizátor projektu Chytrá karanténa, do kterého ministerstvo zdravotnictví dává stovky milionů).
S touto skupinou podnikatelů převádí František Vrabel své know how z armádní sféry do komerční, a nabízí detekci rizik nadnárodním firmám. Zjišťuje pro ně „rizikové informace“, takové, které mohou ohrozit pověst, reputaci firmy či její značku. Mezi zákazníky firmy patří Boeing, Bank of America, Microsoft nebo Toyota a farmaceutické firmy.
Ve službách americké a české vlády…
V roce 2012 začíná skupina spolupracovat s veřejnoprávním Českým rozhlasem. V roce 2016 detekuje rizika pro Ministerstvo pro místní rozvoj. Tehdy vyhledává informace rizikové pro ministryni Karlu Šlechtovovou či tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotku. Na přelomu roku 2017/2018 podepisují Bartovi lidé smlouvu s Českou televizí. Ve stejném období se František Vrabel propojuje s generálem Petrem Pavlem, kterému končí mandát předsedy vojenského výboru NATO. Společně s Vrabelem a s lobbistou Petrem Kolářem zakládají spolek Pro bezpečnou budoucnost a zahajují předvolební kampaň budoucího prezidenta.
15. 6. 2015 zakládá Jan Barta a Dušan Šenkypl firmu Pale Fire Capital. Ta se 14. listopadu 2016 stává 75% vlastníkem Semantic Visons. 25 % získává František Vrabel se svojí další firmou Vrabel, s.r.o.
Od roku 2019 pracují Vrabel s Bartou se Semantic Visons v zájmu americké a britské vlády. Získávají od vlád těchto zemí grant. 250 000 dolarů, cca 6 milionů korun, právě na boj s dezinformacemi (zdroj UK). František Vrabel vstupuje na veřejnou scénu. Objevuje se v médiích, s nimiž má Semantic Visions smlouvu a tvrdí, že je česká společnost v hybridní válce, je ohrožena dezinformacemi a nepřátelskou propagandou z Ruska.
S příchodem epidemie COVID-19, v březnu 2020, zakládá František Vrabel spolu s Bohumilem Kartouzem spolek Nelež. Jeho účelem má být obecně prospěšná činnost zaměřená na omezení šíření lživých a zavádějících informací v médiích. Angažuje se naplno v provládní propagandě, prostřednitvím médií, s nimiž Semantic Visions už spolupracuje. Upozorňuje soukromé firmy, aby neinzerovaly na webech, které František Vrabel a jeho tým označí za dezinformační. Pro časopis Forbes si v únoru 2022 pochvaluje, že se mu v boji daří: "Prakticky všechny oslovené společnosti si na to dávají pozor.Výsledkem je, že na českých dezinformačních webech se už objevují pouze „obskurní“ reklamy, což vzhledem k jejich financování znamená zásadní překážku".
Na podzim roku 2020 Roman Prymula přivádí Semantic Visions na ministerstvo zdravotnictví. Skupina Jana Barty má mj. za úkol zajistit mediální kampaň na plošné očkování vakcínami proti Covid-19, podpořit tak desetimiliardové kontrakty na nákupy vakcín, které s farmaceutickými firmami (Pfizer/BionTech Moderna…) uzavírá ministerstvo zdravotnictví do roku 2026. Semantic Visions ovlivňují také informační agendu vlády České republiky. Během pandemie i vyzbrojování Ukrajiny. Zveřejnili jsme zde.
Františka Vrabela dnes v médiích neuvidíte. Nadále spolupracuje s Českým rozhlasem a spolkem Nelež. Na jeho podíl v Semantic Visions je od konce roku 2022 vyhlášena exekuce.
Jan Barta dnes patří s majetkem 2,7 mld. korun mezi sto nejbohatších Čechů. Jeho skupina z Pale Fire Capital stojí za financováním politických stran současné pětikoalice, či sponzorováním prezidentské kampaně Petra Pavla.
…Při rozkrývání obchodních aktivit Františka Vrabela narážíme na další zajímavé jméno. Jde o Danu Bérovou, bývalou novinářku, bývalou ministryni informatiky a bývalou manželku jednoho z nejvlivnějších lobbistů Jana Dobrovského….
Další informace ověřujeme.
Kolektiv autorů: Zuzana Peltánová, Lukáš Wágner, Markéta Dobiášová